TİTANYUM ÇİNKO NEDİR ?

Titanyum hafif, güçlü, parlak, korozyona karşı dirençli gri tonlarında bir geçiş metalidir.

titanyum-nedir

Titanyumun Özellikleri

Titanyum hafif, güçlü, parlak, korozyona karşı dirençli gri tonlarında bir geçiş metalidir. Güçlü ama bir o kadar da hafif bir alaşım olarak jet motorlarından füzelere, uzay araçlarından cep telefonlarına, ziynet eşyalarından spor malzemelerine kadar çok geniş bir yelpazade kullanılmaktadır.

Çinkonun Özellikleri

Çinko, düşük kaynama sıcaklığı ile dikkat çeken, otomotiv sektöründen ilaç sektörüne, değerli maden sektöründen lastik sektörüne kadar çok çeşitli alanlarda yoğun olarak kullanılan bir metaldir.

Titanyum çinko bileşimi ise,korozyona karşı direnci, dayanıklılığı, uzun ömrü, bakım gerektirmemesi gibi bir çok özelliği ile dikkat çeker Bu bakımdan VMZINC® ürünler esnekliği, kolay işlenebilir bir metal olması, çök yönlü uyumu ile bütünleşen zerafeti sayesinde, tüm dünyada çok çeşitli mimari projelerde aranılan, esin veren, yaratıcı yapı malzemesidir.

Titanyum Çinko Nasıl Doğdu?

VMZINC® titanyum çinko, renovasyondan yeni inşaatlara kadar bir çok kaplama proejesinde tasarım isteklerini karşılayan çok çeşitli orijinal yüzey alternatifi sunar. Tüm patinalı yüzeyler; en homojen sonuçları sağlayan, en doğal, ve en sağlıklı yöntem olan “fosfatlama” metodu ile VMZINC® fabrikalarında elde edilmektedir.

18. y.y. başlarından itibaren, ekonomik ve kültürel cazibe merkezi olan “Paris” şehri, yoğun göç olarak genişlemeye, ihtiyaçlar neticesinde silueti değişmeye başlar; Aynı dönemde, sanayinin rotası değişmekte ve tarihte “ilk“ Rulo Çinko üretim tesisi kurulacaktır ve böylece bugünkü VMZINC®’ ın temelleri atılır. 

1850’lere geldiğimizde, Baron Hausmann’ ın, Paris’ in genelinde hayata geçireceği, bugünün yeni şehir planı ve mimarisi neticesinde; doğal çinko, ilk olarak Paris’in “Mansard” eğimli çatılarında ve yağmur suyu indirme sistemlerinde kullanılacaktır.

Patina Nedir? Nasıl Oluşur?

Patina, titanyum, çinko, bakır, bronz ve benzeri metallerde oksidasyon veya diğer kimyasal tepkimelerden oluşan doğal ve ince bir tabakadır. Patina korozyon ve hava şartlarının yıpratıcı etkilerine karşı koruyucu bir kaplama görevi görür. 

Temas ettiği havanın içerdiği gazlar, iklim ve binanın konumuna bağlı olarak oluşum hızı değişen açık gri renkteki patina, 6 ay ila 2 sene içinde oluşur. Çinko yüzeyindeki patina, suyun da mevcut bulunduğu, atmosferde bulunan temel içerenlere karşı gelişen doğal bir reaksiyondur. İki aşamadan meydana gelir:

Çinko, su (nem, H2O) ile teması halinde, oksijenle tepkimeye girer, yüzeyde “çinko hidroksit” tabaka oluşur.

Çinko hidroksit, havanın içinde bulunan karbon dioksit (CO2) ile tepkimeye girerek patinanın kendisi “hidroksi karbonat” tabakayı oluşturur.

Patina çinkoya sıkıca bağlıdır, dokusu doğal ve sağlamdır, suda çözülmez. Bu nedenle, çinkoyu korur ve atmosferdeki havanın içerdiği maddelerle etkileşimini yavaşlatır.

VMZINC® Titanyum Çinko ile Şık  Görünüm ve Mimari Ahenk

8 farklı yüzey rengi ve kendine özgü uygulama seçenekleri ile yaratıcılığınızdaki sınırları zorlayabilirsiniz. Isıyı ve ışığı yansıtan, gökyüzü tonuna göre değişen orjinal renkleriyle, ahşap arduaz, seramik, cam, beton, diğer metal, tuğla, vb. farklı malzemelerin uyumu ile mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.Aynı şekilde, farklı VMZINC® yüzey ve VMZINC® sistemlerini birarada kullanarak; estetik, göze çarpıcı ve akılda kalıcı yapılar elde edebilirsiniz.

Titanyum Çinko Demek!

Titanyum çinkonun bir yapıya neler katacağını kısaca özetlemek gerekirse:

Uzun ömür demektir

Çinko doğal olarak korozyona karşı dayanıklıdır, ayrıca olağan üstü bir uzun ömür sağlayan patinayı geliştirerek kendi kendini korur. 1 µm/sene atmosferik aşınmaya bağlı olarak, 0,70 mm kalınlığında rulo çinko minimum şartlarda 70 sene hatta çevreye bağlı olarak 120 sene yaşar. Uzun kullanım ömrü, bakım ve tamir gerektirmemesi sebebiyle geleceğin malzemesi olarak nitelendirilir.

Minimum bakım demektir

VMZINC®, yağmur, güneş ve rüzgâr gibi atmosfer koşullarına kaşı binayı en iyi şekilde koruyan sistemleri içerir. Su geçirmez. Bağlantı elemanları ve lehim performansı sayesinde en güvenilir, uzun ömürlü çatıve cephe kaplama malzemesidir. Uzun ömrü yanında, titanyum çinko (titanyum ve bakır alaşımlı çinko) çok az bakım isteyen bir malzemedir.

Tüm VMZINC® ürünleri doğaldır, tekrar tekrar bakımı gerektiren bir boya veya lak kaplaması olmadığı için, şantiyede bir kez düzgün montajı sağlandıktan sonra bakım gerektirmez. Zaten, kullanım ömrü boyunca, tüm yüzeylerde patina oluşumu devam ettiği için, çinko kendi kendini onaracak, çizikler kendi kendiliğine kapanacaktır. Yapılması gerekebilecek tek bakım, yağmur suyunun temizleyemediği alanlarda biriken yaprak ve çamuru temizlemek olacaktır.

Kolay işlenebilirlik demektir

Rulo çinko çapı küçük, zor kıvrımlarda dahi uygulanabilir, yapıya kolayca uyum sağlar. Diğer malzemelerle uygulanması zor veya imkânsız olan konik, konveks, konkav ve diğer karmaşık şekilleri bile rahatlıkla alır. Bu rahatlık ve çok yönlülük mimarları esinlendirir, çatı ve cephelerde, çok geniş tasarım ve ifade özgürlüğü verir.

Akustik performans demektir

Hava kaynaklı gürültüler (araç trafiği, uçaklar vb.) için etkili ses yalıtımı sağlar. Çinko ayrıca, yağmur sesi gibi darbe sonucu oluşan gürültüler için daha sert alaşımlara (alüminyum, çelik, plastik vb.) kıyasla daha iyi akustik performansa sahiptir.

Doğa dostu demektir

Çinko toksik değildir, doğaldır, dayanıklıdır, doğa ile uyum içerisindedir. VMZINC® ’de tüm üretim ISO 14025 ve LEED kriterlerine uygun yapılır. VMZINC® doğa dostudur, yağmur suları dahi depolanıp tekrar kullanılabilir, üretimi ve montajı çevreye zarar vermez. Çinko elementi doğada bolca bulunmasının yanında, % 100 geri dönüştürülebilir (VMZINC® yıllık üretimin %95’i, geri dönüştürülmektedir).

Titanyum Çinko Avantajları;

Doğal dokusu ve renk çeşitleri ile esnektir

Zamanla renkler solmaz, darbeye dayanıklıdır

Diğer yapı malzemeleri ve çevre ile uyumludur

En agresif iklimlerde bile çok uzun ömürlüdür;70-100 yıl

Ekonomiktir; bakım, boya, parça değişimi gerektirmez

Esnek ve sağlamdır, tüm formları kolaylıkla alır

%100 geri dönüştürülebilir. Toksik değildir, doğa dostudur

LEED ve BREEAM sistemlerine uygun yeşil bina performanslarını %100 karşılar

Akustiktir, altyapı elemanları ile birlikte doğal ses yalıtımı sağlar

Titanyum Çinko Kullanım Alanları;

Çatı Kaplamaları

Cephe Kaplamaları

Yağmur İndirme Sistemleri

Çatı ve cephe süslemeleri

İç mimari

Titanyum Çinko Alaşımı

VMZINC® rulo/levha çinkolar titanyum ve bakır alaşımlıdır. Bu sayede, yapı uygulamaları için optimum mekanik ve fiziksel özellikleri sağlayacak sitemler üretilir.

EN 1179 standartlarında belirtildiği gibi, çok yüksek kalite çinkodan ( Z1 – % 99,995 saf çinko) meydana gelir. Alaşımın içine titanyum ve bakır ilave edilir. Bakır, alaşımın mekanik dayanımını arttırır. Malzemeyi daha esnek ve sağlam yapar. Titanyum, alaşımın korozyona, deformasyona ve büzülmeye karşı dayanımını arttırır, metal yorulmasına neden olmadan termal genleşme performansını mükemmele yakın yapar.

EN 988 Normları

Titanyum ve bakır alaşımlı rulo çinko Avrupa Standartları (EN 988), 18 ülkede 1997’den beri uygulanmaktadır. Bu standartlar rulo çinkonun bileşimi, fiziksel, mekanik özellikleri ve ebatları ile ilgili çok sıkı teknik tarifler getirir. Böylece, uluslararası bir geçerlilik kazanmıştır.

Call Now Button
ArabicEnglishTurkish
× Whatss App